CZYM JEST BÓL?

Ból to nieprzyjemne doznanie, poprzez które organizm daje nam sygnał, że coś jest nie tak. Dopóki ból nie doskwiera nam regularnie, nie zastanawiamy się, co jest jego źródłem. Niestety w pewnych sytuacjach ból przestaje być sygnałem ostrzegawczym, a staje się źródłem cierpienia i jednocześnie znacząco obniża jakość życia chorego. Mówimy wtedy o bólu przewlekłym, którego przyczyną mogą być zwyrodnienia i przeciążenia mięśni i stawów.

REUMATYZM

To szerokie pojęcie obejmujące swoim zakresem grupę chorób, w których występują przewlekłe dolegliwości bólowe wywołane toczącym się stanem zapalnym w obrębie stawów i kości. Przykładem może być choroba zwyrodnieniowa stawów.

CHOROBY
ZWYRODNIENIA STAWÓW

Choroba zwyrodnieniowa stawów jest schorzeniem postępującym, wywołanym przez nadmierne ścieranie się  chrząstki stawowej. Wyniszczenie chrząstki systematycznie pogłębia się i ostatecznie doprowadza do jej rozpadu. Bez sprawnie funkcjonującej chrząstki stawowej nie możemy swobodnie się poruszać i każdy ruch wywołuje silny ból. Do najczęstszych objawów tej choroby należą:

  • ból nasilający się podczas poruszania się
  • poranna sztywność i ograniczenie ruchomości stawów
  • trzeszczenie w stawach
  • zniekształcenia stawów

BÓL
SZYI I KARKU

Odcinek szyjny kręgosłupa często boleśnie daje o sobie znać osobom, które pracują w pozycji siedzącej. U pracowników biurowych czy kierowców dochodzi zazwyczaj do stałego przeciążania kręgosłupa szyjnego, ponieważ na dłuższą metę pozycja siedząca jest dla nas niekorzystna. W skrajnych przypadkach ból jest tak silny, że uniemożliwia swobodne poruszanie głową na boki oraz w górę i dół.

BÓL
PLECÓW I KRĘGOSŁUPA

Źródłem bólu pleców i kręgosłupa najczęściej są uszkodzenia lub przeciążenia struktur kostnych oraz mięśni, które utrzymują kręgosłup w odpowiedniej pozycji. Bóle te wynikają często z nawyku przyjmowania nieprawidłowej pozycji siedzącej i dźwigania ciężkich przedmiotów. Na tego typu dolegliwości cierpią przede wszystkim osoby regularnie wykonujące prace fizyczne, które wymagają schylania się i przenoszenia ciężarów.

BÓL
ŁOKCI I NADGARSTKÓW

Najczęstsze przewlekłe bóle w okolicy łokci i nadgarstków mają związek z przeciążeniami przyczepów mięśniowych. Nadwyrężenie tych grup mięśni powoduje ograniczenie ruchomości łokci i nadgarstków, przez co wykonywanie nawet najprostszych czynności powoduje ból. Ból łokci i nadgarstków  doskwiera często sportowcom, którzy systematycznie wykonują określone ruchy rękoma i doprowadzają do ich nadwyrężania – tenisiści, golfiści, siatkarze. W skrajnych przypadkach bóle są tak intensywne, że  chorą kończynę należy unieruchomić.

BÓL
KOLAN I KOSTEK

Ból kolan i kostek jest często wynikiem starzenia się organizmu. Trudno tak po prostu zrezygnować z chodzenia – robimy to codziennie po kilka godzin i w tym czasie nasze stawy zużywają się. Kondycję naszych kolan i kostek pogarsza często nadwaga, ponieważ wtedy stawy muszą znosić większy ciężar. Ból kolan i kostek odczuwać będą też osoby, które eksploatują je bardziej niż inni, czyli ogrodnicy i mechanicy często zmuszeni do pracy na kolanach oraz osoby dużo jeżdżące na rowerze, a także biegacze.